Ból porodowy

Wiele  mówi się o zaletach porodu naturalnego, a tymczasem są kobiety, dla których wspomnienie porodu wiąże się z cierpieniem, wszechogarniającym bólem, którego nie sposób wytrzymać. Kobieta panująca nad swoją psychiką może zniwelować uczucie bólu do minimum. Próg bólowy jest różny dla różnych pacjentek. Dla niektórych kobiet skurcze porodowe są tak bolesne, że część z nich nawet w pewnym stopniu traci kontakt z rzeczywistością, co odbija się na całym przebiegu porodu, a w konsekwencji na stanie rodzącego się dziecka.

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc kobiecie radzić sobie z bólem podczas porodu. Zwyczajne uspokojenie, nauka relaksacji i wytłumaczenie zjawisk związanych z porodem przynosi często zaskakująco pozytywne efekty uwalniania lęku, niepokojów i przywraca wiarę we własne siły.  Ruch w czasie porodu jest naturalnym sposobem radzenia sobie z bólem i napięciem w ciele. W sposób aktywny rodząca pomaga sobie przez spacerowanie, tańczenie, kołysanie biodrami, kucanie oraz korzystanie z pomocnych sprzętów- piłki, worka sako czy drabinek. Duże znaczenie maja także ćwiczenia oddechowe. Świadomego oddechu można się nauczyć w trakcie ciąży, a zastosować w kolejnych etapach porodu. Relaks między skurczami daje siłę do następnego skurczu, dotlenia dziecko i zmniejsza stresu, likwiduje stany niepokoju oraz odpręża. W relaksacji pomaga muzyka.

Na zmniejszenie bólu podczas porodu ma również wpływ kąpiel w wannie lub prysznic. W wannie można przybierać dogodne pozycje, a woda daje uczucie lekkości i nieważkości. Ciepła woda odpręża i relaksuje. Ciepłe kąpiele i masaż pomagają zmniejszyć odczuwany ból.

Ból porodowy można złagodzić poprzez zastosowanie ziołolecznictwa, akupunktury, akupresury czy aromaterapii.

Inną metodą łagodzenia bólu we wczesnym okresie porodu jest TENS. Polega ona na podawaniu impulsów elektrycznych o niewielkich wartościach, za pomocą elektrod przymocowanych do powierzchni skóry pleców. Pacjentka sama kontroluje natężenie prądu.

Nieoceniona jest obecność drugiej osoby. Osoba towarzysząca podczas porodu nie tylko daje wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, ale również pomaga w różnych okresach porodu. Podaje wodę do picia, masuje plecy podczas skurczy, pomaga przybierać wygodne pozycje, towarzyszy podczas chodzenia, kąpieli, czy nawet czuwa nad prawidłowym oddychaniem i mobilizuje przy parciu.

Trudno jest ustalić najlepszą metodę łagodzenia bólu. Do każdej rodzącej należy podejść indywidualnie i czasami trzeba połączyć wiele metod i technik, aby złagodzić cierpienie.

Innym sposobem łagodzenia bólu porodowego jest podawanie środków farmakologicznych, które ból porodowy łagodzą częściowo, a znacznie wpływają na uspokojenie i zmniejszenie lęku rodzącej.  Mogą to być leki przeciwbólowe o działaniu narkotycznym, inhalacje wziewne środka gazowego (gaz rozweselający)  zwanego Entonox lub znieczulenie zewnątrzoponowe.

Idealny środek przeciwbólowy stosowany podczas porodu powinien łagodzić tylko ból nie wywierając innego wpływu na matkę i dziecko. Aspiracje i oczekiwania każdej rodzącej są różne. W trakcie przygotowania do porodu należy z przyszłą mamą odpowiednio szeroko omówić wszystkie metody i środki łagodzenia bólu, zwracając uwagę na zalety i niedogodności każdej z nich.

 

 

 

 


Mapa dojazdu do biura

Kontakt

Indywidualna Praktyka Położnicza "Doula"
 
Iwona Kaczyńska
 
ul. Liliowa 33/17 11-041 Olsztyn 
 
NIP 7391476904
 
Tel. 604 514 116
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekt i wykonanie: KADZEWICZ.PL | Fotografia i grafika - Zbigniew Kadzewicz | Olsztyn