Plan porodu

Plan porodu

Od kwietnia 2011 roku obowiązują w Polsce nowe standardy opieki okołoporodowej. Jednym z nich jest plan porodu. Jest to rodzaj zapisu, który powinna opracować każda kobieta ciężarna wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Należy go przygotować w 7-8 miesiącu ciąży. Zapis ten powinien odnosić się do poszczególnych etapów porodu lub aspektów opieki okołoporodowej, zawierając życzenia i preferencje przyszłej rodzącej.  Pozwoli także poznać samą siebie oraz rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości.

Z gotowym planem powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia rodzącej na oddział, gdy rozpocznie się poród. Warto przed porodem odwiedzić wybrany szpital i zorientować się, czy oczekiwania zawarte w planie porodu będą w danej placówce respektowane. Jeśli w danym szpitalu wiele procedur odbiega od zalecanych standardów opieki okołoporodowej, to należy zastanowić się nad zmianą szpitala, który lepiej spełni oczekiwania.

Plan porodu nie może być dokumentem, który wiąże personelowi ręce. Osoba sprawująca opiekę powinna czuwać nad przebiegiem porodu, proponując działania czy zabiegi adekwatne do konkretnej sytuacji. Powinna udzielać pełnej informacji o postępowaniu zgodnym z procedurami. Kobieta rodząca ma prawo do wyrażania świadomej zgody lub odmowy na środki i zabiegi medyczne stosowane podczas porodu lub w opiece poporodowej.

Plan porodu rozważa następujące kwestie:

- oczekiwania wobec miejsca i warunków porodu,

- obecność osób podczas porodu,

- przygotowanie do porodu,

- opieka podczas każdego okresu porodu,

- metody łagodzenia bólu,

- nacięcie krocza,

- cięcie cesarskie,

- opieka po porodzie,

- karmienie noworodka,

- szczepienia.

Druk planu porodu


Mapa dojazdu do biura

Kontakt

Indywidualna Praktyka Położnicza "Doula"
 
Iwona Kaczyńska
 
ul. Liliowa 33/17 11-041 Olsztyn 
 
NIP 7391476904
 
Tel. 604 514 116
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekt i wykonanie: KADZEWICZ.PL | Fotografia i grafika - Zbigniew Kadzewicz | Olsztyn